Snížení kyseliny močové v krvi
Vysoká hladina kyseliny močové v krvi se často objevuje současně s vysokým krevním tlakem, obezitou (zvláště břišní), vysokou hladinou cukrů a tuků v krvi. U těchto pacientů zvyšuje kyselina močová riziko komplikací srdečně cévních onemocnění a onemocnění ledvin. Proto je důležité přijmout taková dietní opatření, která pomohou snížit (zbavit se) nejen hladinu kyseliny močové, ale i ostatní rizikové faktory srdečně cévních onemocnění.
Zbavte se vysoké kyseliny močové v těle! Pokud máte nadváhu, postupné snížení tělesné hmotnosti vám pomůže snížit i hladinu kyseliny močové. Vyvarujte se však velkých váhových výkyvů. Energetický výdej snížíte zařazením pravidelné fyzické aktivity, alespoň 2–3krát týdně po dobu 30 minut. Volte aerobní sport – jízda na kole či na koni, rychlá chůze, aerobic, plavání, bruslení, běžky.
Zachovávejte abstinenci alkoholu, nepijte destiláty, u vína a piva nepřekračujte denní maximálně povolené množství alkoholu (přírodní víno 3 dl, pivo 5 dl). U žen se předpokládá poloviční množství.
Snižte obsah purinů a oxalátů v potravě, protože z nich se v těle tvoří kyselina močová. Třikrát denně konzumujte cca 100–150 g zeleniny a ovoce. Zeleninu a ovoce tepelně neupravujte, nejméně polovinu denního příjmu konzumujte v čerstvém stavu. V období akutních příznaků zvyšte podíl ovoce a zeleniny až na dvojnásobné množství, nebo zařaďte dvakrát týdně do jídelníčku takzvané odlehčené dny, kdy budete konzumovat jen zeleninu a ovoce (cca 600 gramů). Omezte koření, konzumaci dráždivých pokrmů, trvale snižte příjem soli. Zaměřte se na obsah a složení potravy. Tuky nesmí představovat více než 30 procent denního energetického příjmu. Živočišné tuky nahraďte kvalitními rostlinnými tuky a oleji.
Dodržujte pitný režim – vypijte denně nejméně 2 litry nealkoholických tekutin s nízkým energetickým obsahem. Nejvhodnějšími nápoji jsou pramenitá nesycená voda, ovocné a bylinkové čaje (zlatobýl, šípek, přeslička), celerová šťáva. V omezeném množství jsou doporučovány i alkalické minerální vody.
Potraviny snižující kyselinu močovou
Mezi potraviny, které pomáhají ke stabilizaci kyseliny močové patří:
- ovoce – třešně, jablko, hruška, borůvky, broskve, meruňky, nektarinky, ananas, angrešt, švestky, pomeranče
- zelenina – celer, cuketa, baklažán, cibule, brambory, zelené fazolky, kapusta, květák, rajčata, zelí, pórek, ředkvička, salát, mrkev, sója, paprika, chřest, kedlubny, okurky, avokádo
- houby
- tmavé pečivo, knäckebrot, suchary
- sušenky, bábovka, croissant, perník, závin
- zázvor, kopr, tzatziki, petržel, pažitka, kmín, majoránka
- pudink, zmrzlina
- mléko, zakysané mléčné výrobky, tvaroh, sýry, brynza, jogurty
- vejce
- těstoviny, jáhly, pohanka, rýže
- bílé konzervované fazole
- džem, med, rozinky, mandle
- hořčice
- koroptev, krůta, holub, králík, zajíc
- ryby – lín, sumec, platýs, úhoř
- pito, pivo a přírodní víno jen v omezeném množství
Nízkopurinová dieta
U nízkopurinové diety by měla platit tato obecná doporučení:
- Omezme užívání soli. A to jak při přípravě jídel, tak i při jejich konzumaci na talíři. Používejme jemnější koření, jako je kmín, kopr, zelená petrželka, majoránka, jalovec, hřebíček, skořice, vanilka nebo citronová šťáva. Omezme v kuchyni pikantní koření.
- Pokud je to jen možné, vyhýbejme se sladkostem. Obsahují hodně cukru a tuků, takže způsobují nadváhu. Pravidelný pohyb a kila pod kontrolou řeší polovinu problémů při onemocnění dnou. Pozor, váhá se nesmí snižovat příliš rychle. Zázračné diety z časopisů a „superprášky“ jsou při dně naprosto nevhodné.
- Je užitečné omezit konzumaci alkoholu, nejde jen o obsah purinů, které jsou například v pivu, ale i o sníženou schopnost vylučování kyseliny močové z těla. Také pijme méně kakaa, čaje a černé kávy.
- Každý den jezme hodně ovoce a zeleniny. Existuje pár výjimek, jako jsou obecně luštěniny, šťovík, špenát, chřest nebo rebarbora, těm se raději vyhýbejme. Užitečné je jíst více višní, které zlepšují vylučování kyseliny močové z těla. Podobný efekt získáme i díky borůvkám, rybízu a tmavému hroznu.
- Skončeme s jakýmkoliv zobáním po večeři. Mezi spánkem a posledním jídlem (čímž jsou i brambůrky, oříšky a jiné přesolené nedoporučené hrůzy) by měly být minimálně tři hodiny. Nesmíme nikdy zapomínat na to, že v noci se kyselina močová v našem těle hromadí nejvíce.
- Pijme hodně neslazených nápojů, které pomáhají kyselinu močovou vypláchnout z těla. Většina rad uvádí dva až tři litry tekutin denně. Částečně pití může nahradit syrová zelenina, ovoce a saláty, zvláště když obsahují močopudný celer (pokud máme odšťavňovač, přidávejme ho do různých zeleninových šťáv), petržel a libeček.
- Maso, drůbež a ryby konzumujme v menším množství. Pokud možno se vyhýbejme vnitřnostem a mořským plodům. Nejlepší formou úpravy masa je vaření, za nevhodné se považuje smažení a také dušení. Také dieta při dně neměla obsahovat příliš mnoho vývarů a omáček, které stojí na šťávě vyvařené z masa – tam se právě puriny „vylouhují“. Uzeniny obecně bývají uváděny jako nepříliš doporučované, stejně tak jakékoliv polotovary, což se samozřejmě týká rybích konzerv a slanečků.
- Obecně omezme konzumaci tuků. Jednak nám díky němu mohou naskakovat kila na váze, jednak navíc omezuje vylučování kyseliny močové z těla. To je i částečně důvod výše uvedené nevhodnosti smažených potravin, které jsou prostě olejem „nasáklé“, a to i když je necháme odkapat či odsajeme tuk ubrousky.
- Bílkoviny do těla dostávejme zvýšenou spotřebou různých mléčných výrobků. Preferujme ty nízkotučnější, přičemž by mělo jít o přirozený způsob výroby. Žádné odstřeďování či hledání light produktů, kde se snížené množství tuků nahrazuje různými umělotinami či dochucovadly.
- A nakonec základní věc – používejme zdravý rozum a nebuďme hysteričtí. Dieta při dně nesmí týrat, protože stres je často uváděn jako jedna z příčin vzniku a rozvoje tohoto onemocnění. Kousek nějaké dobroty jednou za čas ještě nikomu neublížil. Stejně jako rozumná oslava s přáteli. Důležitá je spíše celková změna životního stylu, která ovšem nevylučuje různé drobnější „prohřešky.“ Navíc bychom neměli zapomínat, že spousta potravin má sice vysoký obsah purinů, jenže jich konzumujeme tak málo, že se to vlastně ani nemusí jakýmkoliv způsobem projevit. Krásným příkladem je kakao, u nějž množství purinů stoupá do nebes. Celá tabulka čokolády je purinovým koncentrátem a rozhodně vhodná moc není. Ale jedna kostička přece nemá sto gramů čistého kakaa. A pokud někdo kakao rád popíjí, tak by se měl nejdřív podívat, jaká je váha celého balení, a popřemýšlet, kolik lžiček na svou skleničku potřebuje a kolik dané množství přibližně váží.
Hlavně se z této diety nehruťte.
Jídelníček
Takto může vypadat jídelníček vedoucí ke snížení kyseliny močové v těle...
Pondělí
- Snídaně: rohlík s nízkotučným sýrem
- Svačina: jablko
- Oběd: zeleninové rizoto
- Svačina: nízkotučný jogurt
- Večeře: zeleninový salát
Úterý
- Snídaně: ovocný salát
- Svačina: nízkotučný jogurt s ovocem
- Oběd: libové maso a kuskus
- Svačina: salátová okurka
- Večeře: rohlík s medem
Středa
- Snídaně: nízkotučný ovocný tvaroh
- Svačina: hruška
- Oběd: krupicová kaše (bez kakaa)
- Svačina: červená a žlutá paprika
- Večeře: jáhly
Čtvrtek
- Snídaně: chléb s nízkotučným sýrem
- Svačina: lesní ovoce
- Oběd: karbanátky z dýně, rýže
- Svačina: kiwi
- Večeře: brokolicový krém
Pátek
- Snídaně: rohlík a bílý nízkotučný jogurt
- Svačina: banán
- Oběd: zapečené brambory se zeleninou
- Svačina: rajčatový salát
- Večeře: pórek v těstíčku
Sobota
- Snídaně: chleba s rukolou a sýrem
- Svačina: jablko
- Oběd: těstovinový salát
- Svačina: salátová okurka
- Večeře: zapečená plněná rajčata
Neděle
- Snídaně: domácí bagetky s džemem
- Svačina: tvaroh
- Oběd: zapečená mrkev s mákem
- Svačina: carpaccio z červené řepy
- Večeře: rajská polévka
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © VeOk